Newsletter Unia Europejska Logo Unii Europejskiej

Zasady zdrowego odżywiania


Zasady zdrowego odżywiania

To, jak się odżywiamy, ma niesamowity wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale także - a może przede wszystkim - na nasze zdrowie, samopoczucie i ogólną kondycję organizmu. Bez względu na to, ile mamy lat, czy jesteśmy młodzi i pełni sił czy też jesteśmy w kwiecie wieku, to jak prowadzimy się i odżywiamy teraz, da o sobie znać w przyszłości.

Abyśmy za parę lat nie musieli sobie ? przysłowiowo mówiąc - ?pluć w brodę? że nie zadbaliśmy o swoją dietę, już teraz się o nią zatroszczmy. I oczywiście pamiętajmy, że zdrowa dieta nie oznacza jedzenia wyłącznie pomidora z liściem sałaty czy rezygnacji z wszystkiego, co lubimy. W zdrowej, dobrze zbilansowanej diecie jest miejsce na spożywane od czasu do czasu produkty rekreacyjne. Kluczem jest jednak to, by były one dodatkiem do naszej diety, a nie jej podstawą. Jeśli chcecie zadbać o swoje ciało od wewnątrz i od zewnątrz ? ten artykuł jest właśnie dla Was. Zebraliśmy w nim podstawowe zasady zdrowego odżywiania, do których warto się stosować, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym, smukłym i sprawnym ciałem. Gotowi? Zatem zaczynamy!

Zdrowa dieta ? dlaczego prawidłowe żywienie jest tak ważne?

To proste! Jak mówi stare polskie przysłowie, jesteś tym co jesz. I jest w tym poniekąd odrobina prawdy. Wasz organizm z pewnością odwdzięczy się Wam za odżywianie go jedzeniem pełnym witamin, minerałów i składników odżywczych. W końcu zdrowe odżywianie to pierwsze ze wskazań lekarzy w trakcie leczenia wielu, różnego typu chorób, zaczynając od otyłości, przez niektóre choroby nowotworowe, anemię, cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę i wiele innych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że złą dietą jest także niejedzenie i nadmierne odchudzanie. Zbyt niska podaż kalorii, mniejsza niż podstawowa przemiana materii, także nie jest dobra dla naszego organizmu. Anoreksja i bulimia to choroby, które (mimo że nie wiążą się z tyciem) są wyniszczające dla ludzkiego ciała. Jeśli więc zależy wam na dobrej kondycji organizmu, sporej ilości energii do działania, pięknej skórze, silnych, lśniących włosach i mocnych paznokciach, już teraz zacznijcie stosować się do siedmiu zasad zdrowego odżywiania, które zamieściliśmy poniżej. Oto one!

1 zasada zdrowego odżywiania: REGULARNOŚĆ

Regularność jest niesamowicie ważna. Kiedy Wasz organizm przyzwyczai się do określonych godzin jedzenia, w międzyczasie nie będzie o nie prosił. Jak często powinniśmy jeść posiłki? Jeszcze kilka lat temu modne było mówienie, że zdrowe odżywianie to jedzenie 5 małych posiłków dziennie i to jedyne słuszne rozwiązanie. Czy to prawda? Niekoniecznie! Obecnie odchodzi się od tego mitu. Powinniśmy jeść tyle posiłków, ile nam odpowiada. Jedni będą lepiej funkcjonować na 5 małych posiłkach i dla nich będzie to w porządku. Inni będą się czuli lepiej, kiedy zjedzą 3 większe posiłki w ciągu dnia. Dopasujcie schemat do siebie, swojego organizmu i swojego rytmu dnia. Dzięki temu zdrowe odżywianie nie będzie dla Was męczące, a stanie się normalną częścią dnia i będziecie dbać o nie z przyjemnością. Pamiętajcie też, że jeśli macie problemy zdrowotne, np. cukrzycę ? nie powinniście działać w tej kwestii na własną rękę. W takiej sytuacji polecamy Wam skonsultować swój jadłospis i sposób żywienia z dietetykiem lub diabetologiem.

2 zasada zdrowego odżywiania: RÓŻNORODNOŚĆ

Wielu osobom zdrowe odżywienie kojarzy się z: sałatą, sałatą i jeszcze raz sałatą. Tymczasem nie jest to absolutnie prawdą. Zdrowa dieta to dieta zbilansowana, w której jest miejsce na wszystko: owoce, warzywa, mięso, pieczywo, nasiona i produkty rekreacyjne, które stanowią około 20% całej diety. Tak skomponowana dieta jest zdrowa dla naszego organizmu i dla naszej głowy, ponieważ nie czujemy, że coś tracimy! Ograniczając się tylko i wyłącznie do niektórych produktów spożywczych, można w łatwy sposób nabawić się różnego rodzaju niedoborów.

3 zasada zdrowego odżywiania: OWOCE I WARZYWA

W owocach i warzywach mamy mnóstwo cennych witamin. To właśnie one powinny być podstawą naszej diety. W końcu to właśnie owoce i warzywa znajdują się u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Jest w nich niewiele tłuszczy, sporo błonnika, wiele polifenolli. Najlepszym wyborem są oczywiście owoce i warzywa sezonowe. Warto także jeść mrożonki, dzięki którym zimą możemy zajadać się pełnymi witamin borówkami, truskawkami czy fasolką szparagową. Podczas mrożenia warzywa oraz owoce nie tracą swoich niesamowitych właściwości.

4 zasada zdrowego odżywania: WĘGLOWODANY

Węglowodany to składnik, z którego wiele osób rezygnuje w swojej diecie - twierdząc, że tuczą. Tymczasem w zdrowej diecie te węglowodany powinny się znaleźć. O jakich węglowodanach mowa? Są to przede wszystkim wysokiej jakości mąki, jak te których używamy do wypieku pieczywa chrupkiego Galicia, makarony, płatki owsiane, brązowy ryż, otręby. Jeżeli do tej pory Wasza dieta była uboga w takie produkty, najwyższy czas to zmienić.

węglowodany

5 zasada zdrowego odżywania: ZDROWE TŁUSZCZE

Tłuszcz to kolejny składnik, którego mnóstwo ludzi wystrzega się w swoim jadłospisie jak ognia. I o ile faktycznie nie powinniśmy jeść niezdrowych tłuszczy trans, a zajadanie się codziennie smażonymi na głębokim oleju pączkami lub frytkami, nie będzie dobrym pomysłem. O tyle zdrowe tłuszcze są nam niesamowicie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Możecie ja znaleźć np. w dobrej jakości oliwie z oliwek, awokado, orzechach, rybach. Źródłem zdrowych tłuszczy są także pestki i nasiona, które znajdziecie w naszych produktach. Są to m.in.:

PIECZYWO CHRUPKIE GALICIA BIO 3 ZIARNA 200 G  PIECZYWO CHRUPKIE GALICIA BIO SER & DYNIA 200 G  PIECZYWO CHRUPKIE CLASSIC 3 ZIARNA 180 G

6 zasada zdrowego odżywania: WODA

Woda stanowi nawet do 70% naszego ciała, a funkcja - jaką ona w nim spełnia - jest ogromna. Z tej właśnie przyczyny powinniśmy każdego dnia nawadniać nasz organizm od zewnątrz. Picie 2 litrów wody dziennie to absolutne minimum, które powinniśmy dostarczać naszemu ciału. Oczywiście pamiętajmy, że nawadniają nas także koktajle, herbaty ziołowe, soki - jednak to woda powinna być dla nas podstawą. Polecamy Wam całkowicie zrezygnować ze słodzonych, pełnych cukru napoi. Nie służą one naszemu zdrowiu. To jedynie puste kalorie.

7 zasada zdrowego odżywania: ALKOHOL

Ostatnia z zasad zdrowego odżywiania, które zebraliśmy dla Was w tym artykule to alkohol, a dokładnie rezygnacja z niego bądź ograniczenie go do absolutnego minimum. Alkohol nie jest zdrowy. I oczywiście, jedna lampka wytrawnego wina wypita raz na czas Wam nie zaszkodzi. Jeżeli jednak będziecie przesadzać z alkoholem Wasz organizm szybko się zbuntuje, a Wy zauważycie negatywne skutki obecności alkoholu w Waszej diecie.

Podsumowanie

Podsumowując, to jak się odżywiamy ma ogromny wpływ na kondycję naszego ciała, na nasze zdrowie oraz wygląd. I choć w tym artykule przytoczyliśmy Wam siedem zasad zdrowego odżywiania, które są - w naszej subiektywnej opinii ? tymi najważniejszymi, jest ich zdecydowanie więcej. Koniecznie odpowiedzcie sobie teraz w myślach, czy stosujecie się do zasad, o których pisaliśmy, a jeśli nie jak najszybciej pomyślcie o zmianach. Gwarantujemy ? Wasze ciało Wam za to podziękuje!