Newsletter Unia Europejska Logo Unii Europejskiej

Sezam ? jakie ma właściwości i dlaczego warto jeść produkty, które mają go w swoim składzie?


Sezam ? jakie ma właściwości i dlaczego warto jeść produkty, które mają go w swoim składzie?

Sezam to tzw. król nasion oleistych. Wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości i zdecydowanie warto, aby znalazł się w naszej diecie. Więcej w artykule. Zapraszamy do lektury!

Sezam to roślina, o której mówi się jako o ?królu nasion oleistych?. Ma on szerokie spectrum zastosowań. Jego cudowne właściwości wykorzystuje się w kuchni oraz w łazience. Znalazł on również zastosowanie w medycynie. Działa prozdrowotnie i prourodowo. Jakie ma właściwości, skąd pochodzi i dlaczego warto go jeść, a także które z produktów naszej marki mają go w swoim składzie? Już wyjaśniamy. Zachęcamy do dalszej lektury!

Sezam ? podstawowe informacje

Sezam należy do roślin oleistych jednorocznych, które porastają tereny Chin, Meksyku oraz Indii. Jest on ponad metrową rośliną, która posiada wypełnione nasionami kwiaty w kształcie dzwonka. Roślina ta lubi ciepło. Najlepiej rozwija się ona w glebach o wysokiej przepuszczalności. Wysiewana jest wiosną, a jej kwiaty zbiera się po około czterech miesiącach od zasadzenia. Następnie wydobywa się z nich nasiona (ziarna sezamu), które ? w zależności od tego czy potrzebujemy sezamu łuskanego czy też nie, są łuskane bądź nie łuskane.

Rodzaje sezamu

W sklepach znajdziecie różne odmiany sezamu jednak do tych najbardziej popularnych należy sezam czarny oraz klasyczny sezam biały, który jest lekko słodki i ma miękką konsystencję. Jest on najczęściej wykorzystywanym w naszych kuchniach rodzajem sezamu.

Wartości odżywcze sezamu

Sezam to źródło mnóstwa cennych składników mineralnych oraz witamin. Znajdziemy w nim przede wszystkim wapń (w 100 gramach niełuskanego sezamu jest go aż 975 mg), ale także zdrowe tłuszcze, mnóstwo błonnika pokarmowego, ligany, fitosterole, sód, cynk, selen, fosfor i inne. Warto wspomnieć, że sezam to genialne źródło białka w naszej diecie.

Ile kalorii ma sezam?

Sporo. W 100 gramach sezamu jest ich około 570. Niemniej jednak mało realnym jest, aby ktokolwiek z nas zjadał go w takich ilościach. Zazwyczaj jest on jedynie dodatkiem do naszych dań, a nie ich podstawą. W dodanej do dania łyżce sezamu - o wadze 10 gram ? znajdziecie jedynie około 57 kilokalorii.

Dlaczego warto włączyć ziarenka sezamu do swojej codziennej diety?

Jest wiele powodów. Sezam wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Oto one!

  • Sezam wspiera prawidłowe trawienie i chroni nasz układ pokarmowy. Dzięki temu, że jest w nim sporo błonnika, zabezpiecza nas przed zaparciami. Regularne spożywanie nasionek chroni przed cukrzycą drugiego typu, otyłością oraz ewentualnymi problemami z układem krążenia. Regularne dodawanie sezamu do posiłków obniży ewentualne ryzyko wystąpienia u Was tych chorób.
  • Dzięki zawartości selenu, ziarna sezamu doceniają osoby z chorobami tarczycy. Selen jest niesamowicie ważnym pierwiastkiem, biorącym udział w produkcji hormonów tarczycy.
  • Sezam obniża ciśnienie krwi i jest polecany osobom z nadciśnieniem. Takie działanie to zasługa znajdującego się w jego składzie magnezu.
  • Jedzenie sezamu wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Jeśli obawiacie się chorób serca i macie problem ze zbyt wysokim cholesterolem ? koniecznie dodawajcie do swoich dań nasiona sezamu.
  • Ziarenka sezamu wpływają na poprawne funkcjonowanie szkieletu człowieka. Zawarty w nich wapń ogranicza ryzyko potencjalnych złamań i wspiera zdrowie kości oraz zębów.

Sezam w pieczywie Galicia Sezam w pieczywie Galicia

Ponadto, nasiona sezamu wykazują działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwutleniające,
  • przeciwnowotworowe.

W których produktach marki Galicia znajdziecie ziarenka sezamu?

Kto nie powinien jeść sezamu?

Sezam to składnik, z którego powinny zrezygnować osoby na niego uczulone. Jeżeli nie macie alergii pokarmowej na sezam, bez obaw możecie włączyć go do swojej diety. Nie ma przeciwwskazań, aby sezam jadły kobiety ciężarne i karmiące. Bez obaw mogą go jeść również cukrzycy. Na niski IG.