Newsletter Unia Europejska Logo Unii Europejskiej

Dlaczego warto jeść produkty wysokobiałkowe?


Dlaczego warto jeść produkty wysokobiałkowe?

Dużo słyszy się o tym, że produkty wysokobiałkowe są zdrowe i warto je włączyć do swojej diety. Dlaczego? Sprawdźcie!

Dużo słyszy się o tym, że produkty wysokobiałkowe są zdrowe i warto je włączyć do swojej diety ? zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zadbać o formę i ładną sylwetkę. Dlaczego białko odgrywa w tym przypadku tak ważną rolę? I jakie są źródła jego pozyskania? Już wyjaśniamy!

Białko to podstawowy element budulcowy organizmu. Znajduje się praktycznie wszędzie, czyli w każdej tkance, dlatego jego odpowiednia podaż jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Białko składa się z pojedynczych aminokwasów i niestety wśród około 20 ich rodzajów, niemal połowa z nich musi być pozyskiwana z żywności, ponieważ organizm nie potrafi ich wyprodukować. A to nie jest jedyny powód, dla którego warto jeść produkty wysoko białkowe. Jaka jest rola białka? Gdzie jest jego źródło? I kiedy produkty wysokobiałkowe są wyjątkowo potrzebne?

Rola białka w organizmie

Białka określane często również jako proteiny to cząsteczki zbudowane z aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi. Organizm sam produkuje poszczególne rodzaje białek, poprzez łączenie ze sobą określonych aminokwasów ? w tym również tych określanych jako aminokwasy egzogenne, które musimy dostarczyć z zewnątrz. Klasyfikacja i podział białek to dość skomplikowana kwestia, ponieważ istnieją różne jego rodzaje, odpowiadające za różne funkcje w organizmie. Białka są bowiem nie tylko budulcem, ale także katalizatorem czy regulatorem różnego rodzaju procesów. Jak widać, jest to naprawdę ważny składnik, którego niedobór jest dla zdrowia katastroficzny na wielu różnych poziomach funkcjonowania ludzkiego ciała.

Chrupkie pieczywo proteinowe

Źródła pozyskania białka

W diecie istnieją dwa podstawowe źródła pozyskania białka ? jedno jest pochodzenia zwierzęcego, a drugie - roślinnego. W tym pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o mięso, ryby i owoce morza, także o przetwory mleczne (mleko, sery, masło) i jajka. Natomiast w tym drugim przypadku źródłem pozyskania protein są roślinne produkty wysokobiałkowe ? przede wszystkim soja, rośliny strączkowe i zboża.

Przy czym przyjmuje się, że białka pochodzenia zwierzęcego są o wiele lepiej przyswajalne dla organizmu człowieka. Wszystko ze względu na podobną budowę. Białka roślinne są trudniej przyswajalne, z tego też powodu osoby na diecie zwłaszcza wegańskiej, muszą kontrolować spożycie białka, dostarczając organizmowi jego odpowiednią ilość. I tutaj pojawiają się produkty wysokobiałkowe, takie jak pieczywo chrupkie Galicia Go Protein.

Pieczywo chrupkie Galicia Go Protein

Produktem wegańskim, który doskonale uzupełnia poziom białka w dietach wege, jest pieczywo chrupkie Galicia Go Protein. Jest to starannie wyselekcjonowana mieszanka naturalnych składników, wzbogaconych o dużą zawartość białka sojowego i z dodatkiem odżywczych nasion sezamu i siemienia lnianego. W jednej porcji chrupkiego pieczywa Galicia Protein, w zależności od jego konkretnego rodzaju, znajduje się białko zaspokajające aż 8-9 procent referencyjnej wartości jego dziennego spożycia. W naszej ofercie dostępne są aktualnie dwa wariant wysokobiałkowego pieczywa chrupkiego Galicia Go Protein:

  • Ziarno & Owies ? rzemieślnicze pieczywo chrupkie z dodatkiem mąki owsianej i posypką z siemienia lnianego i sezamu.
  • 3 Ziarna ? chrupkie pieczywo rzemieślnicze z dodatkiem ziaren słonecznika, sezamu i siemienia lnianego.

Pieczywo Galica Go Protein to doskonała forma uzupełnienia diet wege oraz świetna przekąska dla osób aktywnych fizycznie. Doskonale sprawdza się jako szybkie uzupełnienie białka po intensywnym treningu.

Białko a aktywność fizyczna

Pasjonaci aktywności fizycznej, zwłaszcza tej nastawionej na modelowanie sylwetki i wzmocnienie siły mięśni, doskonale wiedzą, że białko jest tutaj elementem kluczowym, bo to ono buduje mięśnie. Kulturyści nigdy nie mogliby wyglądać, tak jak wyglądają, gdyby nie specjalne odżywki białkowe i bardzo duże spożycie białka w czasie treningów. Dlatego też produkty wysokobiałkowe powinny znaleźć się w diecie wtedy, gdy pracujemy nad wyglądem swojej sylwetki i chcemy rozbudować tkankę mięśniową. Oczywiście samo spożywanie białka nie sprawi, że urosną nam mięśnie ? nie obejdzie się bez regularnego treningu siłowego. Przy czym to jeszcze nie wszystkie zalety białka!

Pieczywo chrupkie proteinowe

Dieta wysokobiałkowa a odchudzanie

Kolejna ważna właściwość białka sprawia, że jest to doskonały składnik diet odchudzających. Dzieje się tak przede wszystkim z jednego prostego faktu. Proces trawienia białka pochłania bardzo dużą liczbę kalorii, przyjmuje się, że aż 20-30 procent kalorii z jednej porcji białka, jest wydatkowana już na samo jego strawienie. Tym samym po spożyciu posiłku wysokobiałkowego jesteśmy syci, odżywieni, a równocześnie automatycznie spalamy kalorie.

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że każda dieta, nawet ta odchudzająca i wysokobiałkowa, musi być w pełni zrównoważona i obok białka należy zawsze dostarczyć organizmowi również pozostałych składników odżywczych, takich jak tłuszcze, węglowodany oraz mikro i makroelementy. Pieczywo Chrupkie Galicia Go Protein jest produktem, który uwzględnia tę zasadę, dostarczając do organizmu nie tylko dużą porcję białka, ale także szereg innych wartościowych składników.